تلفن تماس: 09126160961

مزیت‌ داشتن روف‌گاردن

مزیت داشتن روف‌گاردن

در این مطلب در رابطه با روف‌گاردن‌ها و مزیت‌ داشتن روف‌گاردن صحبت می‌کنیم. امروزه کاشت در داخل شهرها به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان راهی برای بهبود کیفیت هوا و کاهش گرمای کلی شناخته شده است، اما کمبود فضا و گرانی زمین، افزایش تعداد پارک‌ها و فضای طبیعی را دشوار می‌کند. این زمانی است که باغ بام­ها نمایان می‌شوند و دلیل این است که در سال‌های اخیر، به‌ویژه در شهرهای بزرگ‌تر و توسعه‌یافته‌تر، محبوب‌تر شده‌اند.

مزیت‌های روف‌گاردن فراتر از زیبایی

روف‌گاردن یا همان باغ بام­ها خوب به نظر می‌رسند، منظره‌ای عالی دارند و راهی هوشمندانه و سریع برای لذت بردن از جایی دنج و آرام در قلب شهر فراهم می‌کنند؛ اما خارج از مزایای تزئینی که دارند، مزایای چشمگیر و مهم دیگری برای ساخت باغ بام­ها وجود دارد.

روف‌گاردن در سایر کشورها

کشورهایی مانند فرانسه، سوئیس و کانادا همگی قوانینی را تصویب کرده‌اند که بر اساس آن همه­ی ساختمان‌های تجاری و مسکونی جدید حداقل تا حدودی بام سبز داشته باشند. در استرالیا، اگرچه ما هنوز در حال پیشی گرفتن از آمریکای شمالی و اروپا هستیم، استفاده از بام­های سبز در ساختمان‌ها ابتکاری است که مدتی است وجود داشته است، همان‌طور که در این لیست بهترین باغ بام­ها و پشت‌بام‌های استرالیا دیده می‌شود.

این مقاله به مزیت‌ داشتن روف‌گاردن می‌پردازد، بنابراین می‌توانید خودتان ببینید که این ابتکار معماری و زیست­‌محیطی چقدر شگفت­‌انگیز است و چرا باید در هر ساختمان یا خانه‌ای در سراسر جهان وجود داشته باشد.

روف‌گاردن‌ها حس شادی را زیاد می‌کنند

تصور کنید در محل کار هستید و برای ناهار تصمیم می‌گیرید دفتر را ترک کنید. با آسانسور به بالاترین طبقه می‌روید تا در پارکی زیبا با چشم‌اندازهای فوق‌العاده باشید. خیلی بد به نظر نمی‌رسد، این‌طور نیست؟ باغ‌ بام­ها در مکان‌هایی که کمی لوکس شده‌اند، مانند شهرهای بزرگ و شلوغ، ارتباطی را با طبیعت فراهم می‌کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر در مورد مزیت‌ داشتن روف‌گاردن انجام شده است، ارتباط منظم با طبیعت و فضاهای سبز در مناطق شهری می‌تواند به‌سلامت روانی و شادی کلی شما کمک کند. علاوه بر این، به دلیل کاهش سطح آلودگی و افزایش کیفیت آب‌وهوای موجود در پشت‌بام‌ها، تقاضاها برای مراقبت‌های بهداشتی و استرس می‌تواند کاهش یابد.

همچنین سطوح کمتر استرس، به معنای کارکنان شادتر و فعال‌تر و درنتیجه جذب آسان کارمندان برای شرکت‌ها است.

ارتباط روف‌گاردن‌ها و بهبود کیفیت هوا

باغ بام‌­ها نه‌تنها از طریق گیاهان و فرآیند فتوسنتز بلکه با رسوب در فضای رشد به کاهش و تصفیه ذرات و گازهای هوای آلوده کمک می‌کنند. همچنین ممکن است بام‌های سبز به کاهش توزیع گردوغبار در هوا و تولید مه دود کمک کنند که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مناطق شهری می‌شود.

بااین‌حال، توجه به این نکته مهم است که یک بام سبز در شهر ممکن است به‌تنهایی تأثیر زیادی نداشته باشد. تعداد بیشتر بام‌هایی که روی آن ها درخت و فضای سبز داشته باشد می‌تواند تأثیر مثبت قابل‌توجهی داشته باشد.

کاهش زباله‌ها از مزیت‌ داشتن روف‌گاردن

باغ بام­ها می‌توانند به‌طور بالقوه به کاهش زباله کمک کنند. در واقع به مواد و فناوری‌های مورداستفاده در ساختمان کمک می‌کنند تا عمر طولانی‌تری داشته باشند. این می‌تواند شامل ممبران­های آب‌بند مورداستفاده در پشت‌بام و کاهش استفاده از سیستم‌های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع باشد.

استفاده مفید از آب باران

باران، آب و انرژی رایگانی است که ما از محیط­زیست دریافت می‌کنیم و باغ بام­ها برای استفاده حداکثری از آن عالی هستند. گیاهان روی بام سبز بلافاصله از باران استفاده می‌کنند و گاهی اوقات مازاد آن ذخیره می‌شود تا بعداً بتوانند از آن استفاده کنند. در تابستان، باغ بام­‌ها می‌توانند تا 80 درصد از بارندگی را ذخیره کنند درحالی‌که در زمستان این میزان می‌تواند تا 40 درصد برسد. پس از استفاده، این آب از طریق تعرق و تبخیر به جو بازمی‌گردد.

گیاهان در پشت‌­بام‌ها نه‌تنها آب باران را ذخیره می‌کنند. همچنین به تعدیل دمای آن نیز کمک می‌کنند و به‌عنوان تصفیه‌­های طبیعی برای هر آبی که از ساختمان خارج می‌شود عمل می‌کنند.

بااین‌حال، احتمال ایجاد رواناب توسط باغ‌ بام‌­ها نیز کاهش می‌یابد و تأثیر این امر ممکن است بر شهر و احتمال وقوع سیل محلی کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *