تلفن تماس: 09126160961

خرید و کاشت نهال

نکات مهم هنگام خرید و کاشت نهال

برای خرید و کاشت نهال باید نکات مهمی را رعایت کرد که در این مطلب به آن می‌پردازیم. خرید نهال درخت ازجمله مهم‌ترین مراحل احداث باغ و یا ساخت فضای سبز در ویلا یا هر محیط دیگری است. بدیهی است که در این مرحله باید دقت زیادی به خرج داد، چراکه قرار است این درختان تا سالیان طولانی در باغ و فضای سبز شما وجود داشته و از ثمره آن‌ها استفاده کنید؛ بنابراین مهم است که از چه نهالی استفاده نموده و نهال باید از بنیه و سلامت کافی برخوردار باشد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا فاکتورهای لازم را برای خرید نهال برای فضای سبز پایدار در نظر داشته باشید.

هنگام خرید و کاشت نهال نقش مشاوره قبل از خرید درخت را جدی بگیرید

هنگام خرید نهال، باید به‌سلامت نهال و عاری بودن آن از بیماری و آفت توجه داشت. البته پرسیکا گاردن در این مورد فقط نهال‌هایی را ارسال می‌کند که این ویژگی را داشته باشد. تهیه یک نهال باقیمت بالاتر و سالم، از تهیه نهال باقیمتی پایین‌تر اما با مرغوبیتی کمتر بهتر است. یک نهال خوب نهالی است که در حین جابجایی به ریشه‌های آن آسیبی نرسیده باشد و همچنین باید بلافاصله پس از رسیدن به محل کاشت، ریشه‌ها را در خاک قرار داد تا از سرمازدگی ریشه‌ها جلوگیری شود. بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب به نهال‌ها، قرار دادن ریشه آن‌ها در زیرخاک است.

نکات حائز اهمیت در انتخاب نهال

برای خرید و کاشت نهال به نهالستان‌های معتبر و دارای مجوز مراجعه کنید. مشاور درست قبل از خرید می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در انتخاب نهال باید از نهال‌های پیوندی که از طریق بذر تولیدشده‌اند استفاده نموده و از مراکزی که به تائید مراکز جهاد کشاورزی رسیده باشند خریداری شود. نهال‌ها باید دارای شناسه یا لیبل باشند و تا زمان اولین باردهی، لیبل باید حفظ شود تا زمانی که از اصالت و کیفیت نهال مطمئن شویم. در هنگام خرید، نهال‌های خوش‌فرمی را که دارای تنه و ریشه سالم هستند انتخاب کنید.

خرید نهال‌های پیوندی

برخی از نهال‌ها، پیوندی هستند. در نهال‌های پیوندی، محل پیوند از طوقه نهال نباید بیشتر از 20-15 سانتی‌متر فاصله داشته و خیلی برآمده باشد. اکیداً توصیه می‌شود که نهال درخت را از هر مرکز توزیع‌کننده‌ای خریداری نکنید. تنها باید به سراغ مراکزی بروید که دارای مدرک تأییدیه کار از طرف جهاد کشاورزی منطقه هستند. دریافت گواهی قرنطینه نهال نیز به شما این اطمینان را می‌دهد که تمامی نهال‌ها از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ‌گونه مشکلی ازنظر بنیه و بیماری در آن‌ها وجود ندارد.

خرید نهال‌های وارداتی

برخی از انواع نهال‌ها از مناطق، استان‌ها و یا حتی از کشورهای دیگر وارد می‌شوند. دقت کنید که تنها نهال‌هایی را خریداری کنید که دارای گواهی قرنطینه هستند. این گواهی تضمین می‌کند که نهال شما هیچ‌گونه آلودگی نداشته و از بنیه و قدرت کافی برخوردار است. نهال‌هایی که از سایر استان‌ها تهیه می‌شوند باید دارای گواهی قرنطینه حفظ نباتات باشند. نهال‌ها باید با پلاستیک، چادر، برزنت پوشانده شوند و یا از کامیون‌های کانتینردار جهت حمل نهال‌ها استفاده شود.

آفت نهال‌ها را جدی بگیرید

نهال‌های بیمار و آلوده به آفات را حذف کنید، چرا که آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای دیگر درختان باغ به همراه خواهند داشت. برای اطمینان بیشتر، نهال‌های پیوندی یک‌ساله یا دوساله را انتخاب کنید. در مورد اندازه نهال، یک باور اشتباه در میان مردم وجود دارد که هرچه نهال بزرگ‌تر باشد، بهتر است؛ اما لازم است بدانید که خرید نهال درخت باید از میان نهال‌هایی با اندازه متوسط انجام گیرد. نهال‌های خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ برای کاشت مناسب نیستند. همچنین نهال باید در زمان خواب از زمین کنده شود.

فاصله خرید نهال تا کاشت آن مهم است

فاصله زمانی میان خرید نهال و کاشت آن، بسیار حیاتی است. در این فاصله باید ریشه نهال را از آسیب‌های فیزیکی و محیط‌های آلوده دور نگه‌دارید. ریشه‌های لخت نهال نباید در معرض باد یا تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند. چنانچه برای آماده کردن مقدمات کاشت، به زمان بیشتری نیاز دارید، نهال‌ها را درون گونی و یا کیسه‌های پارچه‌ای مرطوب نگه‌داری کنید.

زمین، در زمان کندن نهال نباید دچار یخ‌زدگی باشد. در زمان کندن نهال از زمین، رطوبت خاک باید در حد گاورو باشد. توجه داشته باشید هنگام حمل‌ونقل نهال، ریشه نهال در معرض مستقیم جریان هوا قرار نگیرد. نهال‌ها باید بلافاصله پس از جابجایی کاشته شوند و اگر به هر دلیلی امکان کاشت سریع نهال وجود ندارد، در یک نقطه از باغ که به‌دوراز تابش مستقیم نور آفتاب است، شیاری کنده و ریشه نهال‌ها را در داخل شیار قرار دهید و روی آن را با خاک مرطوب بپوشانید.

خرید نهال درخت بر اساس ویژگی‌های ظاهری

مهم‌ترین مرحله هنگام خرید و کاشت نهال، بررسی سلامت نهال است. برای این کار باید تجربه کافی داشته باشید و یا با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید. ابتدا بدنه نهال را بررسی کنید که سالم و خوش‌فرم بوده و قسمت ریشه دچار پارگی و یا بیماری و آفت نباشد. به ارتفاع و قطر گیاه هنگام خرید نهال توجه کنید. نهال‌هایی که نسبت به هم‌قطاران خود ارتفاع یا قطر نامتعارفی دارند، برای خرید مناسب نیستند. بعضی از افراد هنگام خرید نهال به‌اشتباه به سراغ نهال‌های بلندتر می‌روند؛ این‌گونه نهال‌ها سبب ایجاد رقابت نوری در بین درختان باغ خواهد شد. نهال‌های کوچک‌تر سرعت رشد بالاتری دارند و در هنگام جابجایی و کاشت در زمین اصلی دچار شوک کمتری می‌شوند.برای روف گاردن درخت هایی که مناسب هستند را بعد از مشورت انتخاب کنید.

ویژگی ظاهری نهال

نهال درخت ازنظر ظاهری دارای ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند بتوانید نهال‌های سالم و باکیفیتی را انتخاب نمایید. حتی اگر در این زمینه از تخصص کافی برخوردار نباشید، آگاهی از این ویژگی‌ها در زمان خرید نهال به شما کمک خواهد کرد:

  1. ابتدا بدنه نهال را ازنظر صاف بودن بررسی نمایید. مواردی مانند خمیدگی، خراش، شکستگی و… به‌هیچ‌عنوان نباید بر روی تنه نهال دیده شود.
  2. ریشه‌های نهال باید کاملاً طبیعی بوده و حالت چنگ خورده نداشته باشد. درصورتی‌که هرگونه علامت غیرطبیعی مانند سفیدک، پارگی، آفت و… در ریشه نهال دیده شد به این معناست که ریشه از سلامت کامل برخوردار نیست.
  3. در زمان خرید نهال، جوانه‌های آن را حتماً بررسی کنید. یک نهال خوب باید جوانه‌های سالم و کافی داشته باشد، اما این جوانه‌ها نباید از خواب بیدار شده باشند. نهال‌ها زمانی باید در زمین کاشته شوند که دوره خواب را سپری می‌کنند.
  4. تمامی قسمت‌های نهال را به‌دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که آفت و بیماری بر روی شاخه‌های نهال وجود نداشته باشد. دقت داشته باشید که تخم برخی از آفات به حدی ریز و هم‌رنگ بدنه نهال است که به‌راحتی دیده نمی‌شود. درنتیجه باید حدفاصل بین شاخه‌ها و بدنه نهال را با دقت بررسی کنید.

ریشه نهال‌ها را قبل از خرید چک کنید

اگر حضوری خرید می‌کنید ریشه‌های نهال را هنگام خرید بررسی کنید. سیستم ریشه‌ای ضعیف، گیاه ضعیف تولید خواهد کرد. سیستم ریشه باید به‌گونه‌ای شکل‌گرفته باشد که توپ ریشه به‌راحتی از گلدان خارج شود و دچار از هم گسستگی نشود.
رنگ ریشه یکی از شاخص‌های مهم سنجش سلامت نهال است. ریشه‌هایی با رنگ روشن‌تر معمولاً سالم هستند. هنگام خرید نهال دقت کنید که ریشه‌ها علائمی مانند پوسیدگی، سفیدک‌های پودری و لارو آفات نداشته باشند. رنگ ریشه قهوه‌ای یا تیره‌تر، نشان‌دهنده مرگ ریشه است. مرگ ریشه و قهوه‌ای شدن آن نشانه کمبود اکسیژن است که اغلب در اثر آبیاری زیاد یا کود دهی بیش‌ازحد رخ می‌دهد. اندام هوایی نهال را به هنگام خرید به‌دقت بررسی کنید. له‌شدگی در ساقه و یا وجود زخم در آن، ممکن است در آینده سبب ایجاد مشکل شود.

خرید نهال به تعداد موردنیاز

تعداد نهالی که در واحد سطح کاشت می‌شود بستگی به عوامل مختلفی دارد که شما باید هنگام خرید و کاشت نهال به آن دقت کنید.

ابعاد اندام هوایی درخت

هنگام خرید نهال، اندام هوایی در کم‌حجم‌ترین حالت خود قرار دارد. هنگام محاسبه تعداد نهال موردنیاز، حجم نهایی اندام هوایی نهال را در زمان بلوغ در نظر گرفته و به سایه‌اندازی و رقابت نوری درختان توجه کنید.

نوع سیستم ریشه‌ای گیاه

هنگام خرید، ریشه‌های نهال در یک گلدان یا ظرف کوچک محدودشده‌اند و حجم بسیار کمی را اشغال کرده‌اند. پس از کاشت نهال، سیستم ریشه شروع به رشد می‌کند. ریشه برخی درختان رشد گسترده و برخی رشد عمقی دارند. در این زمینه در مورد گیاه موردنظر خود به‌طور اختصاصی اطلاعات کسب کنید و سپس فاصله‌های کاشت را تعیین کنید. نزدیک بودن درخت‌ها به یکدیگر سبب ایجاد رقابت غذایی و آب میان ریشه‌ها می‌شود.

توان تغذیه خاک باغ

 اگر خاک شما ازنظر عناصر غذایی غنی نیست، فاصله کاشت را بیشتر کنید.

سیستم داشت و برداشت محصولات باغ

 بسیار مهم است که از ابتدای احداث باغ و هنگام خرید نهال، برنامه داشت و برداشت باغ را تدوین کرده باشید. درصورتی‌که از سیستم‌های مکانیزه استفاده می‌کنید باید فاصله مناسب برای عبور ماشین‌آلات کشاورزی را از میان درخت‌ها در نظر بگیرید.

تعداد روزهای آفتابی منطقه در هنگام خرید و کاشت نهال

 احتمالاً هنگام خرید نهال نتوانید تصور کنید که این شاخه‌های کوچک و بی‌برگ روزی بر سر نور با یکدیگر رقابت خواهند کرد. میزان مشخصی از انرژی خورشید در واحد زمان‌بر واحد سطح می‌تابد و میان درختان تقسیم می‌شود. در این میان درختان بلندتر سهم بیشتری از نور را دریافت خواهند کرد. توجه داشته باشید هرچه تعداد درخت در واحد سطح بیشتر باشد، به هر درخت نور کمتری رسیده و درنتیجه رشد آن ضعیف‌تر می‌شود. همچنین برای محصولاتی مانند سیب که رنگ گیری آن وابسته به نور است، وجود رقابت نوری در میان درختان باعث ایجاد خسارات بزرگی می‌شود.در خرید و کاشت نهال باید حتما با مشور و شرایط جغرافیایی نهال مناسب را انتخاب کرد. مشورت با پرسیکا گاردن را فراموش نکنید. 

وجود یا عدم وجود پایه گرده‌افشان

 درصورتی‌که نهال شما به پایه گرده‌افشان نیاز دارد، هنگام خرید نهال نحوه چینش آن‌ها را در نظر بگیرید. برخی از افراد چینش‌های خاصی را برای دریافت بهتر دانه گرده در نظر می‌گیرند که درنهایت بر تعداد نهال موردنیاز مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *